4 veci, ktoré ste nevedela o svadobnej noci

svadobná noc

Rovnako ako ku svadbe, tak aj k samotnej svadobnej noci sa viaže celý rad tradícií a zvykov. V súčasnej dobe je však dodržiavajú len máloktorí novomanželia, a preto vás možno niektoré veci opísané v nasledujúcich riadkoch prekvapia, prípadne inšpirujú. Pozrite sa teda na 4 zaujímavosti a zvyky, ktoré sa týkajú svadobnej noci.

Pod čepiec

Svadobná noc nie je len o intímnych chvíľkach. Predovšetkým babičky by vám porozprávali o tradícii zvanej "pod čepiec". Zhruba hodinu pred polnocou všetky ženy neveste buď odstriholi vrkoč, alebo jej ho rozplietoli a vlasy stočili pod čepiec, čím sa zo slobodného dievčaťa stala žena.

Svadobné košele

Celkom dlhú dobu platilo, že sa novomanželia nesmia vidieť nahí, a preto si pred spaním do postele oba dva obliekli svadobnú košeľu.

Niečo rozbiť

Akonáhle sa noc vyviedla presne tak, ako mala, ženích vystrelil z pušky alebo o tom informoval iným hlučným spôsobom, napríklad rozbil džbán o stenu.

Dar od manžela

Jeden z krajších zvykov je dar od manžela, ktorý však nemá korene v slovenských vodách, ale pochádza z Francúzska. Žena od svojho manžela dostala ráno po svadobnej noci nejaký darček, napríklad šperk či oblečenie. Žena si tak mala darovanú vec ihneď dať na seba, a potom si ju dávať zakaždým v deň výročia.

Ak sa chcete k tradičnej svadbe vrátiť, tak dodržte aj zvyky vzťahujúce sa k svadobnej noci. Samozrejme ich existuje viac, ale toto sú tie najzaujímavejšie.

Kontakt

Chcete tu publikovať článok, alebo získať spätný odkaz? Kontaktujte nás e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.